VPN Nedir?

Sanal özel ağ (VPN)

(İngilizce: Virtual private network, VPN), uzaktan erişim yoluyla farklı ağlara bağlanmayı sağlayan İnternet teknolojisi. VPN sanal bir ağ uzantısı oluşturduğu için, VPN kullanarak ağa bağlanan bir cihaz, fiziksel olarak bağlıymış gibi o ağ üzerinden veri alışverişinde bulunabilir. Kısacası Virtual Private Network (VPN), İnternet ya da başka bir açık ağ üzerinden özel bir ağa bağlanmayı sağlayan bir bağlantı çeşididir. VPN üzerinden bir ağa bağlanan kişi, o ağın fonksiyonel, güvenlik ve yönetim özelliklerini kullanmaya da devam eder. VPN’in en önemli iki uygulaması OpenVPN ve IPsec’dir.

VPN`nin genel amacı nedir?

İnternet bağlantısı açık iken VPN, tüm sitelere yüzde yüz erişme imkânı sağlar.Ekstra bir ayarlama veya başka bir İnternet tarayıcısıne ihtiyaç duymaz. Hiç kimse VPN trafiği sayesinde hangi sitelerde gezinildiğini göremez. Ayrıca bütün işler güvenle yapılır.

En iyi VPN servis sağlayıcı nasıl seçilir?

Satın almadan önce VPN’de dikkat etmek gereken hususlar vardır. Bu hususlardan en önemlisi kullanıcının VPN ile arasında sıkı bir bağ olması gerekir. En iyisi, bu bağları çok iyi bir şekilde kontrol edendir. VPN servis sağlayıcısı seçmeden önce ilk öncelikle ne gibi bir servise ihtiyacınız olduğunu bilmeye ihtiyacınız vardır. Eğer sadece İnternette sansürü atlatmak istiyorsanız herhangi bir VPN servis sağlayıcısını kullanabilirsiniz. Ama eğer bundan fazlasına ihtiyacınız varsa:

⦁ İşletim sistemlerinin güvenli olması,
⦁ Hiçbir şeyi gizlememeleri,
⦁ Hiçbir şeyin kayıt altına almaması ve son olarak
⦁ Tam olarak resmi bir ofisleri olmaması yararınıza olacaktır.

Ücretsiz Vpn nasıl indirilir?

İlk öncelikle yapmamız gereken tarayıcımızı açmak. (Google chrome vs) Ardın`dan arama kısmına gelerek “ücretsiz vpn” yazmak olacaktır. Gelen sonuçlar`dan istediğinizi indirebilirsiniz ama biz örnek olsun diye Psiphon3 indiricez. Sitesine giriyoruz ve indir seçeneğine tıklıyoruz. Ardın`dan ise işletim sistemimize uygun olanı seçiyoruz ve indirme işlemini başlatıyoruz. İndirdikten sonra çalıştırıyoruz ve istediğimiz herhangi bir ülkeye bağlanıyoruz. İp adresimizin değiştiğini öğrenmek için Google arama kısmına “ip sorgula yazıp” ip adresimizi gösteren herhangi bir siteye girmemiz yeterli olucaktır.

Yazar Mert Güney

Sanal Öğrenci admini

Okumak İsteyebileceğin Yazılar

Xiaomi’nin Türkiye’de Akıllı Telefon Üreteceği Fabrikanın Yeri ve Üretim Tarihi Belli Oldu

Gelen bilgilere göre Xiaomi, Salcomp’un İstanbul, Avcılar’daki tesisinde akıllı telefon üretimine başlıyor. Xiaomi’nin Türkiye’deki akıllı …