WhatsApp Alternatifi Uygulamalar

WhatApp, 2012 yılında kurulup kısa sürede milyonlarca insana ulaşmıştı. Reklamsız mesajlaşma deneyimi sunması, kullanıcı verilerini kimseyle paylaşmama sözü herkes tarafından sevilmesini sağladı. 2014 yılında ise Facebook, 19 milyar dolar ödeyerek WhatsApp’ı satın aldı. İşte her şeyin rengi bu satıştan sonra değişti ve Facebook, kullanıcı verileri işlemeye ilişkin politikaları ile  bambaşka bir noktaya geldi.

 

WhatsApp yerine kullanılabilecek uygulamalar (5):

  • Turkcell BiP,
  • Telegram,
  • Signal, 
  • Google Duo,
  • Viber
  • Discord

 

Yerli Uygulama Arayanlar için BİP:

 

 

 

Yerli WhatsApp alternatifi denildiğinde akla ilk gelen uygulama olan BiP, mesajlaşma ve görüntülü konuşma gibi özelliklerin dışında çeşitli kanallara abonelik ile birçok farklı hizmet sunabiliyor. Akıllı Faks ve mesajla para gönderme gibi özellikleriyle oldukça yenilikçi işler yapan BiP, zaman zaman Turkcell kullanıcılarına sağladığı ücretsiz internet gibi avantajlar sayesinde de her geçen gün kullanıcı sayısını artırıyor.

 

Telegram:

 

Telegram, oldukça hafif ve kullanımı kolay bir uygulama. Grup mesajlaşmalarında herhangi bir sınırı bulunmuyor. WhatsApp’a çok alışanlar için arayüz alışması güç bir yapıda olsa da gereksiz bütün mesajlaşma özelliklerinden kolayca sıyrılıyor.  

Elon Musk’ın da önerdiği Signal:

 

 

WhatsApp’ın doğrudan rakibi olduğu gibi; ondan çok daha şeffaf politikalara sahip. Görüntülü ve sesli konuşmaya kadar tüm WhatsApp özelliklerini aynen taşıyan uygulama, Android sürümünde SMS uygulaması olarak da çalışma özelliğiyle dikkat çekiyor. Yani Android telefonunuzdaki SMS uygulamasını da Signal ile değiştirebilirsiniz.

 

Google Duo:

 

Google tarafından geliştirilen bir görüntülü sohbet uygulamasıdır. Bu, 18 Mayıs 2016 yılında Google I/O-da açıklandı ve 16 Ağustos 2016 yılında kullanıma açıldı.

Özellikleri:

  • HD 720p video
  • Düşük bant genişlikli mobil ağlar için optimize edilmiştir. Uygulamanın WebRTC’yi (Web Gerçek Zamanlı İletişim) optimize eder ve UDP üzerinden QUIC (Hızlı UDP İnternet Bağlantıları) kullanır. Optimizasyon ayrıca izleme ağ kalitesi ile video kalitesi bozulması ile elde edilir.
  • “Knock Knock” – alıcı almadan önce arayanı canlı önizlemesini gösteren bir Android özelliğidir.

 

Viber:

 

Görüntülü, sesli ve metin mesajlarınız için WhatsApp’ın halihazırdaki en güçlü alternatiflerinden olan Viber, yazılan mesajların dilediğiniz zaman silinmesi özelliği ile ön plana çıkıyor. WhatsApp’da bu süre 5 dakika ile sınırlıydı. Aynı zamanda sohbetler ekranında dilediğiniz mesajlaşmayı gizleyebiliyorsunuz. Uygulama içinde bulunan oyunlarla, mesajlaşırken canınız sıkılınca karşınızdaki kişiyle eğlenebiliyorsunuz.  

 

Discord:

discord

Oyuncular tarafından oldukça sevilen uygulama olan Discord, diğer uygulamalara nazaran en kapsamlı ve en başarılı uygulamalardan biri. Grup veya sunucu oluşturarak binlerce kişiye tek bir alanda iletişim kurmayı sağlayabilirsiniz. Ayrıca telefon numarası gerektirmediğinden telefonu olmayanlarda kullanabilmektedir.

Yazar Nazmi

Okumak İsteyebileceğin Yazılar

eaplay

Steam’de EA Play Üyeliği İndirimde

EA Play , asıl fiyatı 29TL olan abonelik Steam’de %80 indirimle birlikte ilk ay 5.80TL …